Czasem zdarza się, że przewód pokarmowy sprawia problemy, a lekarz nie jest w stanie palpacyjnie sprawdzić co pacjentowi dolega. Wtedy warto skorzystać z dokonań, jakie medycyna osiągnęła w diagnostyce z bardziej zaawansowanymi narzędziami jak np. endoskopem czy kolonoskopem. Klinika Galena posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów wykonujących diagnostykę przełyku, żołądka, jelit, odbytu, gruczołów trawiennych i dróg żółciowych.
Medycyna ma wiele gałęzi i właśnie jedną z nich, zajmującą się czynnością i schorzeniami układu pokarmowego, jest gastrologia. Układ pokarmowy odpowiada za trawienie pokarmu, wchłanianie składników odżywczych oraz usuwanie toksyn z organizmu. Sama gastroenterologia skupia się na zdrowiu układu pokarmowego lub przewodu pokarmowego. Gastroenterolodzy diagnozują i leczą choroby występujące w układzie pokarmowym. Opiekują się pacjentami w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.
Gastroenterolodzy koncentrują się na określonych obszarach układu pokarmowego. Obejmuje to przełyk, żołądek, jelito cienkie i grube, wątrobę, woreczek żółciowy, trzustkę itp. Typowe choroby i objawy leczone przez gastroenterologów to:
Jeśli masz problemy z trawieniem, możesz skonsultować się z gastroenterologiem. Na przykład rozstrój żołądka może niezbyt często wskazywać na zaburzenia wchłaniania, takie jak celiakia lub nietolerancja laktozy. Identyfikując te zaburzenia, można zapobiec przyszłym uszkodzeniom nie tylko żołądka, ale i układu pokarmowego. Niektórzy pacjenci mogą również zaobserwować skrajne objawy, takie jak krew w stolcu. Wskazane jest skonsultowanie się z gastroenterologiem w przypadku jakichkolwiek nowych objawów zaburzeń trawienia.
Jeśli zostanie zlecony zbieg lub operacja, lekarz udzieli informacji jak właściwie się do nich przygotować, jakiego rodzaju znieczulenie jest możliwe (zwykle badania są w znieczuleniu miejscowym, czasem ogólnym lub bez znieczulenia). Omawia z pacjentem przebieg konkretnej procedury zabiegowej oraz wydaje zalecenia, co do postępowania w czasie
Gastroenterolog ma możliwość wykonania szeregu zabiegów w celu zdiagnozowania chorób przewodu pokarmowego.
Jedną z głównych procedur wykonywanych przez gastroenterologa jest endoskopia (gastroskopia). Polega na zastosowaniu wąskich elastycznych rurek z wbudowaną kamerą wideo, które można wprowadzić do przewodu pokarmowego (w znieczuleniu miejscowym lub bez). Pomaga to lekarzowi obejrzeć wnętrze przewodu i skutecznie zdiagnozować zaburzenia jelitowe. Pozwala też na pobranie wycinków jelita czy wycięcie zmian.
W celu zdiagnozowania choroby przewodu pokarmowego jest możliwość wykonania następujących zabiegów niechirurgicznych:
Gastroskopia to zabieg, w którym cienką, elastyczną rurką, zwaną endoskopem, przeprowadza się badanie wnętrza przełyku, żołądka i pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Jest również czasami określany jako endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Endoskop ma na jednym końcu światło i kamerę.
Czas wykonania gastroskopia to nawet mniej niż 15 minut. Przed badaniem nie wolno nic jeść i pić przez 6h, by znieczulenie gardła nie spowodowało powikłań. Badanie zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w dożylnym z obecnością anestezjologa. Po zaaplikowaniu środka ze znieczuleniem miejscowym umieszcza się w ustach małą plastikową osłonę ust, aby utrzymać je otwarte i chronić zęby. Pacjent powinien położyć się na lewym boku, a endoskopista włoży endoskop do gardła. Rurka musi być połknięta, co początkowo może powodować nieprzyjemne uczucie, a nawet odruch wymiotny. Gdy endoskop będzie przesuwany dalej w dół odczucie to zniknie.
Klinika Galena jest wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, zabiegowy i operacyjny sale operacyjne i oddział szpitalny, dlatego zlecone przez lekarza badania endoskopowe przeprowadza się u nas na miejscu. Ścisłe przestrzeganie wykonania wyznaczonych rygorystycznych norm oraz stały proces samodoskonalenia lekarzy wpływa na jakość świadczonych usług medycznych w Klinice Galena oraz bezpieczeństwo i satysfakcję naszych pacjentów.
Kolonoskopia to zabieg, który pozwala badającemu (najczęściej gastroenterologowi) zajrzeć do wnętrza okrężnicy i ocenić jej stan. Kolonoskop to giętka rurka o długości około 130–200 cm, grubości palca, z kamerą i źródłem światła na końcu. Podczas wykonania badania końcówkę kolonoskopu wprowadza się do odbytu, a następnie powoli, pod kontrolą, wprowadza do odbytnicy i przez okrężnicę, zwykle do kątnicy, która jest pierwszą częścią okrężnicy. Zwykle możliwe jest wykonanie badania ostatnich kilku centymetrów jelita cienkiego (końcowego odcinka jelita krętego). Diagnostyka może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym z obecnością anestezjologa.
Przed kolonoskopią trzeba dokładnie oczyścić okrężnicę, bo zalegający w jej świetle materiał nie pozwoliłby na wprowadzenie kolonoskopu. Z tego powodu przed samym zabiegiem pacjent będzie musiał nie tylko przejść na dietę płynną, ale i przyjąć środek przeczyszczający. O wszystkim, co i w jakiej konsystencji oraz jak długo można jeść, dokładnie poinstruuje lekarz jeszcze podczas konsultacji.
Czas wykonania kolonoskopii przez doświadczonego w zabiegu lekarza to około 30-60 minut. Zanim zostanie wprowadzony kolonoskop lekarz rozsunie jelita, wprowadzając do jelita gaz pod niewielkim ciśnieniem. Do żyły podawane będą leki, które sprawią, że pacjent będzie się czuł zrelaksowany i senny, ale można z tzw. sedacji dożylnej zrezygnować. Kolonoskop wprowadzany jest przez odbytnicę i prowadzany na drugi koniec jelita grubego. Nie należy się bać tego badania – wnętrze jelita nie jest unerwione czuciowo. Z tego powodu podczas kolonoskopii lekarz może wykonywać drobne zabiegi zmian czy pobrania wycinków bez dodatkowego znieczulenia. Samo urządzenie jest bardzo giętkie, ale pacjent może zostać czasem poproszony o zmianę pozycji.
Choć kolonoskopia i gastroskopia to badania na ogół bezpieczne, zawsze istnieje ryzyko powikłań. Rzadko występuje niewielkie krwawienie podczas tych badań diagnostycznych. W przypadku badań gastroskopii może dojść do powikłań sercowych lub płucnych, zaś podczas kolonoskopii może się zdarzyć przebicie ściany jelita.
Powrót do zdrowia po zabiegach kolonoskopii czy gastroskopii zależy od indywidualnego ogólnego stanu pacjenta jak i zauważonych podczas badań zmian. Jeśli podczas badania pacjent miał znieczulenie ogólne, potrzebna będzie dłuższa obserwacja. Po znieczuleniu miejscowym gardła pacjent nie może przez 1-2 h jeść i pić. Po obydwu badaniach obowiązuje także zakaz prowadzenia pojazdów czy maszyn. Po kolonoskopii wystarczy chwilę odpocząć w gabinecie lub poczekalni. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można powrócić do normalnej aktywności.
W wielu przypadkach kolonoskopia pozwala na dokładną diagnozę i leczenie bez konieczności przeprowadzania poważnej operacji. Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są w Klinice Galena w warunkach szpitalnych, z dostępem do pełnego zaplecza chirurgicznego i diagnostycznego, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta i dostęp do profesjonalnej pomocy. Z tego powodu nie należy się bać nawet, jeśli badanie będzie powtarzane wielokrotnie lub pacjent jest osobą w podeszłym wieku czy w ciąży.
Gastroskopia to badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała przez usta endoskopu. Podczas gastroskopii lekarz ma możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych. Zwykle samo badanie trwa do dziesięciu minut i czas ten pozwala lekarzowi ocenić zmiany zapalne błony śluzowej, nadżerki, owrzodzenia oraz inne patologie jak polipy czy nowotwory oraz obecność bakterii Helicobacter Pylori. Dla komfortu i bezpieczeństwa podczas badania podawane jest przy asyście anestezjologa znieczulenie.
Kolonoskopia, czyli wziernikowanie jelita grubego, jest badaniem endoskopowym. W jego trakcie lekarz może obejrzeć jelito, pobrać wycinki do analizy, może też usunąć istniejące polipy, które poddane zostaną badaniu histopatologicznemu. Dla komfortu i bezpieczeństwa podczas badania podawane jest przy asyście anestezjologa znieczulenie. Kolonoskopia jest też badaniem przesiewowym w wykrywaniu raka jelita grubego.
© Klinika Galena – Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: kreatywnepiksele.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.