Dla wielu kobiet decyzja o mastektomii brzmi jak wyrok. Biust jest w naszej kulturze kojarzony z kobiecością czy płodnością, a jego brak stale przypomina trudne przeżycia. Ma to również wpływ na życie seksualne i ogólne pożycie każdej borykającej się ze skutkami leczenia rakiem piersi i mastektomią pary. Odpowiednim ubiorem czy bielizną można maskować brak lub nierówność biustu, jednak w sytuacji sam na sam z partnerem nie jest już tak prosto. Często pojawia się wstyd lub trudność w odnalezieniu się w tej intymnie nowej sytuacji. Zabieg rekonstrukcji biustu w pewnym sensie jest szansą na powrót tego życia, którym para cieszyła się przed mastektomią.
Chirurgia plastyczna to także chirurgia rekonstrukcyjna. Ma ona na celu poprawę funkcji i nadanie normalnego wyglądu częściom ciała pacjenta, na przykład po zabiegu mastektomii. Większość operacji mastektomii jest wykonywana przy użyciu techniki zwanej mastektomią oszczędzającą skórę, w której znaczna część skóry biustu jest zachowana do wykorzystania w rekonstrukcji piersi. Operację rekonstrukcji piersi można wykonać lub rozpocząć w czasie mastektomii (nazywa się to natychmiastową rekonstrukcją) lub po zagojeniu się nacięć po mastektomii i zakończeniu leczenia raka (nazywa się to opóźnioną rekonstrukcją). Opóźniona rekonstrukcja może nastąpić miesiące, a nawet lata po mastektomii. W końcowym etapie rekonstrukcji piersi można odtworzyć brodawkę i otoczkę na zrekonstruowanej części, jeśli nie zostały one zachowane podczas mastektomii. Czasami operacje rekonstrukcji piersi obejmują operację drugiej piersi, aby biust był dopasowany pod względem wielkości i kształtu.
Zabiegi rekonstrukcji piersi, dzięki którym możliwe jest odtworzenie gruczołu, mogą być wykonane na jeden z dwóch sposobów: przy wykorzystaniu implantów lub przy użyciu tkanek własnych pacjentki. Oba rozwiązania mają swoje zalety i zależą od indywidualnych preferencji pacjentki.
Mastektomia zachowująca brodawkę i otoczkę brodawki, nazywana mastektomią oszczędzającą brodawkę, może być opcją dla niektórych kobiet, w zależności od wielkości i lokalizacji raka piersi oraz kształtu i wielkości biustu. Nie zawsze jednak udaje się przeprowadzić właśnie taką mastektomię. W przypadku wycięcia także sutka istnieje możliwość zrekonstruowania go.
Po wygojeniu klatki piersiowej po operacji rekonstrukcyjnej i ustabilizowaniu się położenia wzgórka piersi na ścianie klatki piersiowej, chirurg może zrekonstruować brodawkę sutkową i otoczkę. Zwykle nowy sutek jest tworzony przez wycięcie i przeniesienie małych kawałków skóry (tkanek własnych) ze zrekonstruowanej piersi do miejsca brodawki i ukształtowanie ich w nowy sutek.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii to dla kobiety bardzo ważny moment, mający symboliczne znaczenie. Z jednej strony pokazuje zwycięstwo nad nowotworem, z drugiej zaś pozwala wrócić do dawnej siebie i zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Walka podczas leczenia raka piersi to bardzo trudny czas. Każda kobieta zasługuje na szansę powrotu do normalnego życia.
Zastanawiasz się jaką klinikę wybrać, by dokonać operacji plastycznej powiek? Klinika Galena to dobry wybór. W zależności od wieku pacjenta, stopnia starzenia się i tego, co ma nadzieję osiągnąć dzięki operacji, doświadczony chirurg plastyczny naszej kliniki może zaoferować wiele opcji poprawy wyglądu twoich powiek, brwi i okolicy oczodołu.
© Klinika Galena – Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: kreatywnepiksele.pl
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.