Przełom w pierwotnej profilaktyce raka szyjki macicy!

Przełom w pierwotnej profilaktyce raka szyjki macicy!

Doniesienia naukowe sprzed 10 lat, uhonorowane  Nagrodą Nobla za odkrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), którego dokonał Niemiec Harald zur Hausen, dały początek nowym możliwościom w zapobieganiu raka szyjki macicy u kobiet. Za sukcesem tych dokonań stoi szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wiedza na temat szczepów tego wirusa, ich ekspansji na organizm ludzki i sposób namnażania się, pozwoliły na stworzenie szczepionki zapobiegającej infekcji wirusa HPV, a tym samym minimalizowania i potencjalnej eliminacji ryzyka zachorowania na nowotwór szyjki macicy u kobiet. Świetnym przykładem wykorzystania tej wiedzy jest Australia, która w 2007 r. wprowadziła program szczepień przeciwko HPV zarówno u dziewcząt i chłopców, jak i program badań przesiewowych pod kątem raka szyjki macicy. Według danych Cancer Council New South Wales przewiduje się, że w Australii w 2022 r. wskaźnik zachorowalności na ten nowotwór złośliwy spadnie do mniej niż 6 przypadków na 100 tys. osób, zaś w 2035 r. spadnie do 4 przypadków!

Dlaczego profilaktyka i szczepienia są tak ważne?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że rak wywoływany przez wirus HPV jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem dotykającym kobiety, charakteryzujący się dużą śmiertelnością. Statystyki pokazuję, że zakażonych jest 10-20% kobiet w wieku 15-49, w tym ok. 40% kobiet poniżej 25 r.ż.  Nie jest jednak powiedziane, że każda z tych kobiet na pewno zachoruje na nowotwór. Szacuje się, że spośród 200 szczepów, dwa z nich HPV16 i HPV28 odpowiadają za 70-80% przypadków raka szyjki macicy! Inne szczepy mogą być również odpowiedzialne za takie schorzenia jak kłykciny kończyste, nowotwory sromu i odbytu,  czy też występujące u mężczyzn nowotwory penisa, krtani i gardła.  Dlatego szczepieniem powinni być również objęci chłopcy, którzy są nosicielami wirusa HPV i często są odpowiedzialni za wystąpienie zakażenia u kobiet.

Najlepszym momentem do podania szczepionki jest 11-12. r.ż. (przed rozpoczęciem życia seksualnego), nie później niż do ukończenia 26. roku życia. Najnowsze szczepionki zaakceptowane przez Amerykańską Agencję ds. Leków i Żywności (FDA), pozwalają na zastosowanie ich u kobiet i mężczyzn w wieku 27-45 lat i chronią  nawet przed 9 szczepami wirusa HPV.

Polskie realia…

W Polsce szczepionki przeciwko wirusowi HPV nie są refundowane w odróżnieniu od większości krajów Europy. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, zaszczepionych jest jedynie 7,5-10% nastolatek. Dlaczego? Barierą jest koszt szczepionek, który wynosi ok. 1-1,2 tys. zł. Tym czasem  w dobie powszechnie poznanej wiedzy szczepionka jest skuteczniejsza, niż do tej pory uważano! Pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia czy zachorowania, biorąc pod uwagę fakt, iż rak szyjki macicy jest drugą z głównych przyczyn śmierci Polek w wieku 15-44 lata.

Ochrona zdrowia kobiet powinna skupiać się na eliminacji tego ryzyka. Odpowiedni poziom wiedzy i profilaktyki, to jedne z elementów właściwej prewencji przeciwnowotworowej. Decydując się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV,  nie zapominajmy o  kontrolnych badaniach cytologicznych i wizytach u ginekologa, które pozwolą na kompleksową kontrolę kobiecego zdrowia.


Oddzwonimy do 48 godzin