PIERWSZE RUCHY DZIECKA – KIEDY I CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PO MAŁYM WSPÓŁLOKATORZE

ultrasonografia płód

PIERWSZE RUCHY DZIECKA – KIEDY I CZEGO MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ PO MAŁYM WSPÓŁLOKATORZE

Kiedy można się spodziewać pierwszych ruchów maluszka?

Odbiór pierwszych ruchów dziecka jest bardzo subiektywny. Dopiero z czasem ruchy są tak wyraźne, że nie sposób ich z niczym pomylić i wątpliwości znikają. Przyjmuje się, że wcześniej pierwsze ruchy dziecka odczuwają kobiety drobne i szczupłe oraz w kolejnych ciążach. Mniejsza zawartość tkanki tłuszczowej u szczupłych kobiet ułatwia odbiór ruchów, ponieważ umożliwia to  uniknięcie efektu ich tłumienia. W kolejnych ciążach kobiety mają większą świadomość własnego ciała i wiedzą, czego się spodziewać, dlatego zazwyczaj szybciej rozpoznają ruchy dziecka. Należy również pamiętać, że sporo zależy od ułożenia łożyska – umiejscowienie go na przedniej ścianie macicy (czyli od strony powłok brzusznych ciężarnej)  może utrudniać odczuwanie ruchów dziecka. Szybciej odczuwa się również ruchy większych i bardziej energicznych dzieci. Późniejsze odczuwanie ruchów może być też związane z obecnością większej ilości płynu owodniowego.
Dziecko zaczyna poruszać się już około 10 tygodnia trwania ciąży, ale ruchy te są widoczne jedynie na USG. Natomiast pierwszych wyczuwalnych ruchów dziecka pojawią się między 18. (u wieloródek, czyli kobiet które już rodziły) a 24. tygodniem ciąży (u pierwiastek, czyli kobiet które są w ciąży po raz pierwszy), chociaż nie jest to regułą.

Dzięki badaniom USG wiadomo, że dziecko w brzuchu mamy:

  • porusza, zgina, prostuje rączki i nóżki,
  • dotyka twarzy, wkłada kciuk do buzi,
  • podskakuje po usłyszeniu głośnego dźwięku,
  • zaciska dłonie w piąstki,
  • przeciąga się.

Należy pamiętać, że każdy maluch ma własny rytm dnia, niektóre dzieci dają o sobie znać wczesnym rankiem, inne wieczorem. Zazwyczaj ruchy stają się bardziej intensywne po zjedzeniu posiłku.

Aktywność ruchowa dziecka w brzuchu mamy świadczy o jego prawidłowym rozwoju.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy?

Pierwsze ruchy dziecka są odczuwalne raczej jako muśnięcia, delikatne przelewanie, bulgotanie, “bąbelki” w brzuchu. Pojawiają się zazwyczaj po jedzeniu albo wieczorem, gdy przyszła mama odpoczywa. Na pewno zorientujesz się, że to właśnie “to”. Gdy już wiesz, że nie chodzi o kopnięcia, bez problemu wyodrębnisz charakterystyczne “bulgotanie”.
Ruchy dziecka dopiero w późniejszym etapie  ciąży są odczuwane jako “kopnięcia”. Brzuch będzie falował i pojawią się na nim ślady obecności dziecka. Przykładając rękę do brzucha będzie można wyczuć kopnięcia.
Warto obserwować częstotliwość ruchów dziecka. Około 20 tygodnia będą one częste, ale słabe. Od 32 tygodnia występują rzadziej, ale są mocniejsze. Natomiast po 37 tygodniu występują  częściej z większą regularnością.

W jaki sposób liczyć, obserwować ruchy dziecka?

Dostępne są trzy sposoby na kontrolę dobrostanu płodu, biorąc pod uwagę jego ruchy. Jest to metoda jakościowa, ilościowa i specjalistyczna – tzw. metoda Cardiff.

Metoda jakościowa

Najprostsza metoda oceny ruchów. Polega ona na określaniu charakteru ruchów – czy są słabe, czy też silne.

Metoda ilościowa

Polega na obliczaniu ilości odczuwanych ruchów płodu w określonym czasie – najczęściej w wybrane 2 godziny w ciągu dnia. Wynik prawidłowy to 10 ruchów w ciągu 2 godzin. Należy jednak pamiętać, aby wybrane 2 godziny w ciągu dnia przeznaczone na obserwacje były stałe (przykładowo, codziennie między 17 a 19).

Metoda Cardiff

Metoda możliwa do stosowania już od 30 tygodnia ciąży o prawidłowym przebiegu. Do oceny tą metodą służy karta ruchów płodu, przedstawiona poniżej.

cardiff(źródło: http://mediweb.pl)

Metoda ta polega na codziennym liczeniu ruchów płodu między godziną 9.00 a 21.00. Za wynik prawidłowy uznaje się odczucie 10 wyraźnych ruchów płodu w ciągu 12 godzin. Jeśli 10 ruchów dziecka wystąpi w krótszym czasie, oznacza to zakończenie testu w danym dniu.

Na przedstawionej wyżej karcie oznacza się czas ostatniego – 10 ruchu. Natomiast jeśli liczba ruchów płodu jest mniejsza niż 10, kolejnego dnia przyszła mama powinna uważnie obserwować ruchy maluszka. Jeśli sytuacja się nie zmienia – należy udać się do lekarza.

Oznaczenie na karcie obserwacji:

Jeśli ostatni, 10 ruch nastąpił o godzinie 10.15, to zamalowujemy kwadrat przy godzinie 10.30., natomiast jeśli np. 10 ruch dziecka wystąpi o 19.50, to zamalowujemy kwadracik przy godzinie 20:00.

Źródło: M.Troszyński „Położnictwo: ćwiczenia” PZWL, Warszawa 2016

G. Bręborowicz „Położnictwo i ginekologia” tom I, PZWL, Warszawa 2015


Oddzwonimy do 48 godzin