Okres płodowy – jak rozwija się i rośnie mały dzidziuś w brzuchu mamy

ultrasonografia płód

Okres płodowy – jak rozwija się i rośnie mały dzidziuś w brzuchu mamy

Czas trwania ciąży to średnio 9 miesięcy, 40 tygodni. Trudo jednoznacznie określić dokładny czas trwania ciąży, gdyż wpływ na to ma wiele czynników.  Bardzo często trudno jest określić konkretny dzień zapłodnienia , dlatego też do obliczeń używamy początek pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Każdą ciąże możemy podzielić na tygodnie, miesiące a także trymestry. Umowny podział ciąży na trymestry wygląda następująco:

  • I trymestr – rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13 tygodnia (jest to 1,2,3 miesiąc ciąży),
  • II trymestr – trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży (jest to 4,5,6 miesiąc),
  • III trymestr – trwa od 28 do 40 tygodnia lub do czasu zakończenia/ rozwiązania ciąży (jest to 7,8,9 miesiąc).

 

Okres płodowy rozpoczyna się w ok. 9 tygodniu rozwoju i kończy się waz z porodem. Czas przejście z rozwoju zarodkowego do płodowego wyznacza między innymi pojawienie się punktów kostnienia w kościach długich i w czaszce oraz rozpoczęcie hemopoezy w wątrobie (czyli proces wytwarzania i różnicowania się elementów morfotycznych krwi).

 

Od  poczęcia do 3 miesiąca

W  tym czasie większość narządów i układów jest już ukształtowana. Głowa stanowi połowę wielkości płodu. Oczy są szeroko rozstawione, powieki zamknięte, uszy osadzone nisko. Pod koniec 3 miesiąca rozwoju w okolicy płytek paznokciowych pojawiają się zagłębienia. W okolicy 10 tygodnia powoli zanika przepuklina fizjologiczna, tj. następuje cofnięcie się pętli jelitowych do jamy brzusznej. W 12 tygodniu jest możliwe rozróżnienie płci, lecz należy pamiętać, że nie jest to ostateczne rozpoznanie (pewne rozpoznanie lekarz może podać w II trymestrze). W badaniu usg zauważalna jest aktywność ruchowa  płodu, jednak jest ona na tyle słaba, że matka jej nie wyczuwa. Pojawia się odruch ssania i mrużenie powiek. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi średnio 87mm, a masa ciała wynosi średnio 45g.

4 miesiąc rozwoju

Rozpoczyna się kształtowanie twarzy – następuje dośrodkowe przesunięcie oczu, małżowiny uszne przesuwają się ku górze, zaznaczają się rysy twarzy, pojawiają się delikatne brwi i rzęsy. Tułów i kończyny zaczynają rosnąć znacznie szybciej niż głowa. Postępuje proces kostnienia kości. W około 16 tygodniu u dziewczynek różnicują się jajniki. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi około 140mm, a masa ciała to około 200g.

5 miesiąc rozwoju

Między 18 a 20 tygodniem rozwoju ostatecznie różnicuje się płeć płodu. U dziewczynek w 18 tygodniu wykształca się macica, natomiast w 20 tygodniu u chłopców rozpoczyna się proces zstępowania jąder do moszny. Skóra płodu pokrywa się mazią płodową oraz pojawia się na niej owłosienie płodowe tzw. lanugo. Zaczynają powstawać zawiązki zębów. W okolicy zamostkowej, okołonerkowej i karkowej rozwija się tkanka tłuszczowa brunatna. Ruchy stają się bardziej widoczne w badaniu usg oraz są już wyraźniej wyczuwalne przez przyszłą mame Długość CRL to około 190 mm, natomiast masa ciała to około 460g.

6 miesiąc rozwoju

W tym czasie znacznie wzrasta masa płodu. Proporcje ciała powoli zaczynają zbliżać się do proporcji noworodka. Skóra jest cienka, przezroczysta, różowoczerwona i pomarszczona. Płód zaczyna słyszeć. Znacznie wzrasta aktywność ruchowa dziecka. Długość CRL wynosi w tym okresie około 230-250mm, a masa ciała około 820-1000g.

7 miesiąc rozwoju

Rozwija się tkanka tłuszczowa żółta. Włosy na głowie są już dobrze rozwinięte i możliwe do zobrazowania na badaniu USG. Następuje intensywny rozwój mózgu oraz funkcji szpiku kostnego. W 26 tygodniu rozpoczyna się wydziela nie surfaktantu (który jest bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania płuc dziecka po porodzie). Płód może otwierać i zamykać oczy, odróżnia również światło i ciemność. Długość CRL wynosi średnio 270-280mm, a masa ciała średnio 1300-1700g.

8 miesiąc rozwoju

Skóra dziecka jest gładka, różowa, a tkanka podskórna stanowi około 8% masy jego ciała. Kończyny są dobrze rozwinięte. W około 30 tygodniu pojawia się odruch źreniczny (tzw. reakcja źrenicy na światło). Dzieci urodzone w tym okresie są zdolne do samodzielnego przeżycia. Długość CRL to średnio 300-320mm, natomiast masa ciała około 2250-2500g.

9 miesiąc rozwoju

To okres spowolnionego wzrostu płodu. Zanika owłosienie płodowe tzw. lanugo. Skóra zmienia kolor na biały lub niebiesko różowy. Paznokcie pokrywają opuszki palców. Tkanka tłuszczowa może stanowić nawet 16% masy ciała płodu. Silnie zaznaczony jest odruch chwytania i odruch źreniczny. Obwód głowy jest zbliżony do obwodu brzucha. Długość CRL (bez długości nóżek) wynosi 360mm, a masa ciała to średnio 3350-3400g.

 

Źródło: G.H. Bręborowicz „Położnictwo i Ginekologia” tom I, PZWL Warszawa 2015Call Now Button+48 33 816 11 00
Oddzwonimy do 48 godzin