Nowy sposób na leczenie mięśniaków

Nowy sposób na leczenie mięśniaków

Jest nam niezmiernie miło poinformować o rozpoczętej współpracy z Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa dotyczącej innowacyjnej metody leczenia mięśniaków macicy – termoablacja ultradźwiękowa.

 

W ostatnich kilkunastu latach wynaleziono nową metodą leczenia mięśniaków. Dziś coraz częściej jest stosowana również w Polsce. Jest ona metodą niemalże idealną, ponieważ jest wysoce skuteczne, a w dodatku zupełnie bezbolesna. Jak się nazywa i na czym dokładniej polega? Nowa metoda leczenia mięśniaków to termoablacja ultradźwiękowa, która nie wymaga interwencji operacyjnej. W związku z tym pacjentka po zabiegu może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Kolejną niekwestionowaną zaletą jest to, że okres rekonwalescencji kobiety poddanej temu zabiegowi przebiega w mgnieniu oka.

 

Mięśniaki nawet do 50% przypadków w Polsce
Statystki wskazują, że prawie co druga kobieta w Polsce boryka się z problemem najczęstszej postaci łagodnych guzów, czyli właśnie mięśniaków. Jest to stwierdzenie tym bardziej przerażające, że największe ryzyko wystąpienia mięśniaków przypada na wiek rozrodczy. Na szczęście można je już leczyć w Polsce za pomocą terapii ultradźwiękowej w prywatnych klinikach.

Co to są mięśniaki?
Mięśniaki to nowotwory niezłośliwe budujące się w macicy, a dokładniej w tkance mięśniowej gładkiej. Polega to na namnażaniu się komórek mięśnia macicy w organizmie kobiety. Dlatego mówimy tutaj o problemie medycznym dotyczącym wyłącznie kobiet. Zmiany takie należą do najczęściej spotykanych nowotworów niezłośliwych tego narządu. Mięśniaki stanowią poważny problem medyczny. Choroba ta może być bowiem przyczyną niepłodności, trudności z zajściem w ciążę,  poronień oraz porodów przedwczesnych. Niektóre przypadki rozwijają się bezobjawowo i trudno wykryć tę niekorzystną dla płodności kobiety chorobę.

Co daje najnowsza metoda leczenia mięśniaków?
Bezinwazyjna technika leczenia ultradźwiękami stwarza możliwość wykonania zabiegu bez potrzeby interwencji chirurgicznej, co nie wpływa niekorzystnie na płodność kobiety, w przeciwieństwie do innego rodzaju zabiegów, które zmniejszają szansę na macierzyństwo nawet do 50-60%. Jest to bardzo istotne z perspektywy obaw kobiet, które chciałyby urodzić dzieci. Mogą one dzięki temu w bezpieczny sposób zadbać o swoje zdrowie, nie rezygnując ze swoich planów macierzyńskich.

Termoablacja ultradźwiękowa na świecie
Termoablacja ultradźwiękowa jako innowacyjna metoda nieinwazyjna jest stosowana na świecie z powodzeniem od 2008 roku. Przeprowadza się ją w centrach medycznych między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii czy Francji. W Polsce metoda ta dostępna jest już w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, który uzyskał taką możliwość w ramach programu badań Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Na czym polega termoablacja ultradźwiękowa i jak przebiega?
Zabieg ultradźwiękami polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej na chory obszar wewnątrz ciała kobiety. Ważne jest, że nie narusza się w wyniku tego procesu ani skóry, ani tkanek miękkich. Dlatego jest to tak ceniona i innowacyjna metoda leczenia. Sama technika badania jest bardzo wygodna, nawet w porównaniu do embolizacji czy innych tego typu terapii. Tutaj powikłania właściwie nie występują, a pacjentka wraca do zdrowia w zaledwie kilka dni od zabiegu, który odbywa się w trybie ambulatoryjnym. Sam zabieg natomiast trwa stosunkowo krótko i jest bezbolesny, dlatego nie ma żadnych wskazań do podawania znieczulenia. Podczas przeprowadzania zabiegu pacjentka leży na specjalnym stole operacyjnym, w pełnej świadomości. W każdym momencie może podjąć decyzję o zakończeniu badania, korzystając ze specjalnego przycisku, który dostaje do trzymania w dłoni.

Które rodzaje mięśniaków leczy się za pomocą termoablacji ultradźwiękowej najlepiej?
Skuteczność leczenia mięśniaków z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej jest zależna od kilku czynników: ich wielkości, unaczynienia czy stopnia uwapnienia. Im gorzej unaczyniony mięśniak, tym leczenie ultradźwiękowe jest trudniejsze. Dotyczy to głównie mięśniaków u kobiet starszych. Nie znaczy to jednak, że są one pozbawione takiej możliwości leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby przed badaniem wykonać USG oraz tomografię komputerową, aby odpowiednio ocenić stan i podjąć właściwą decyzję odnośnie metody leczenia.

Skuteczność terapii ultradźwiękowej
W ogólnym założeniu skuteczność terapii ultradźwiękowej jest wysoka, o ile zakwalifikowane do niej kobiety spełniają wcześniej opisane warunki. Po zabiegu można spodziewać się wyleczenia dolegliwości bólowych, krwawienia oraz obfitych miesiączek. Guz natomiast ulega znacznemu zmniejszeniu do 80% swojej masy.

Zalety termoablacji ultradźwiękowej
Zabieg, którym jest termoablacja ultradźwiękowa, posiada szereg zalet. Należą do nich innowacyjność, bezkonkurencyjna skuteczność oraz bezpieczeństwo terapii mięśniaków u kobiet. Potwierdzają to zagraniczne ośrodki medyczne, które od kilkunastu lat preferencyjnie przeprowadzają ten bezinwazyjny zabieg ultradźwiękami. Jest on bezbolesny, a zatem wykonywany bez znieczulenia oraz nie wymaga od pacjenta pobytu stacjonarnego w celu jego wykonania. Okres rekonwalescencji wynosi zaledwie kilka dni.


Oddzwonimy do 48 godzin