Wiele osób przebyło infekcję i zakażenie SARS-COV-2, ale wciąż walczy z jego skutkami, utrzymującymi się objawami i powikłaniami. Różnego rodzaju dyskomfort i dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Dotyczy to również osób, które przebyły zakażenie łagodnie lub nawet bezobjawowo.
Zakażenie może negatywnie wpływać na wiele układów i narządów w tym istotnie na płuca, serce, mózg. Dlatego tak istotna jest opieka nad „ozdrowieńcami”. Szczególnie ważna jest w opiece nad pacjentami post-covid rola pulmonologa, aby ocenił obecność ewentualnych powikłań płucnych.
Na podstawie dotychczasowych badań szacuje się, że około 80 % pacjentów hospitalizowanych i 20 % niehospitalizowanych może mieć powikłania pocovidowe.
Przebycie infekcji COVID-19 wpływa na różne układy i narządy i powoduje wiele problemów zdrowotnych. Szczególnie negatywnie może wpływać na układ oddechowy powodując ostre śródmiąższowe zapalenie płuc. Wirus może powodować długotrwałe uszkodzenie tkanki płucnej, nieodwracalne zmiany w płucach, zwłóknienie prowadzące do niewydolności oddechowej co może prowadzić do utrzymujących się problemów z oddychaniem.
Osoby, które nie wróciły do stanu zdrowia sprzed COVID-19 i objawy infekcji trwają dłużej niż 3 tygodnie wymagają monitorowania stanu zdrowia.
© Klinika Galena – Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: kreatywnepiksele.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego