Laparoskopia jest nowoczesną metodą diagnostyczną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Badanie jest małoinwazyjne. W leczeniu niepłodności daje możliwość poznania jej przyczyn, przy pomocy laparoskopii oceniamy: niedrożność jajowodów, obecność mięśniaków, zrostów miednicy mniejszej oraz innych patologii.
Laparoskopia operacyjna jest nowoczesną metodą operacyjną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Procedura jest mało inwazyjna. Ma przewagę nad klasyczną operacją ze względu na krótszy pobyt w szpitalu i szybszą rekonwalescencję. Daje możliwość wykrycia bardzo małych zmian, np.: małych ognisk endometriozy. W trakcie operacji możliwe jest wykonanie biopsji wycelowanej dokładnie w zmienioną tkankę lub guz i pobrania wycinków tkanek do badań histopatologicznych i bakteriologicznych.
Zabieg laparoskopowy usunięcia cysty jajnika wymaga specjalistycznego sprzętu laparoskopowego. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po wprowadzeniu gazu potrzebnego do osiągnięcia odmy otrzewnej, poprzez niewielkie, około 10 milimetrowe, nacięcie w pępku wprowadza się do jamy brzusznej kamerę oraz źródło światła. Dodatkowe narzędzia wprowadza się innym źródłem, przez kilku milimetrowe nacięcie. Przy ich pomocy usuwa się cystę jajnika w całości lub otwiera i opróżnia jej zawartość.
Endometrium prawidłowo znajduje się w jamie macicy. Endometrioza to występowanie endometrium poza jamą macicy, zwykle w jajnikach, jajowodach, na ścianach miednicy mniejszej, na pęcherzu moczowym oraz na jelitach. Laparoskopowe usunięcie endometriozy powoduje szybszy powrót do zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zrostów pooperacyjnych. Usunięte zmiany umieszcza się we wprowadzonym do jamy brzusznej woreczku i usuwa z jamy brzusznej przez jedno z wykonanych uprzednio nacięć.
Laparoskopia operacyjna jest nowoczesną metodą operacyjną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Usunięcie jajowodów ma swoje podłoże medyczne, np. genetyczne obciążenie wysokim ryzykiem raka narządu rodnego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg nie powoduje utraty miesiączki, usunięcie obu jajowodów powoduje utratę możliwości naturalnego zajścia w ciążę.
Laparoskopia operacyjna jest nowoczesną metodą operacyjną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Usunięcie macicy z przydatkami (histeroktomia) ma swoje podłoże medyczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęstsze wskazania do zabiegu to mięśniaki macicy, nieprawidłowe krwawienia maciczne oraz objawy wynikające z ucisku powiększonej macicy na sąsiednie narządy. Podczas tego zabiegu dodatkowo usuwa się jajniki i jajowody. Laparoskopowe usunięcie macicy z przydatkami powoduje szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku operacji brzusznej.
Laparoskopia operacyjna jest nowoczesną metodą operacyjną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Laparoskopię usunięcia przydatków, czyli usunięcie jajników i jajowodów, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Wskazania do tego zabiegu mają podłoże medyczne torbiele, endometrioza lub profilaktyczne obciążenia rodzinne rakiem jajnika. Laparoskop i instrumenty mikrochirurgiczne są wprowadzane małymi 1-10 mm nacięciami w okolicy pępka i spojenia łonowego. Rekonwalescencja trwa zwykle około tygodnia.
Laparoskopia operacyjna jest nowoczesną metodą operacyjną, która pozwala oglądać i diagnozować narządy w jamie brzusznej i miednicy małej pacjenta bez konieczności jej otwierania. Podczas zabiegu chirurg wprowadza narzędzia mikrochirurgiczne poprzez kilka niewielkich nacięć w brzuchu. Lekarz odcina trzon macicy od jajowodów, jajników i szyjki macicy. Kolejnym krokiem jest wydobycie trzonu macicy z jamy brzusznej. Cała operacja trwa zwykle 1,5 h, a po zabiegu pacjentka zostaje na oddziale jedną-dwie doby na obserwacji.
© Klinika Galena – Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: kreatywnepiksele.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.